Zapomniana Dolina
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 176
· Najnowszy użytkownik: rango

Odwiedziny gości
Dziś:63
Wczoraj:328
W tym tygodniu:63
W tym miesiącu:7,387
W tym roku:94,518
Wszystkich:764,655

Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o aktualnościach załóż konto i wpisz się na listę.
DOŁĄCZ DO NAS!

    

MAM TALENT
Powitanie


rabowiec położony jest w północno-wschodniej części powiatu zamojskiego w centralnej części działów grabowieckich stanowiących wschodnią część Wyżyny Lubelskiej.
Gminę przecinają dwa główne szlaki komunikacyjne: droga od Skierbieszowa przez Grabowiec do Hrubieszowa oraz droga od Wojsławic przez Grabowiec do Miączyna. Ponadto droga nr 48310 łączy Grabowiec z Uchaniami a jej odgałęzienie łączy Grabowiec z gminą Trzeszczany Wszystkie wymienione odcinki wchodzą w skład dróg powiatowych.
Na terenie gminy występują zabytki. Są to dawne budynki podworskie wraz z okalającymi resztkami zadrzewienia w byłych parkach, kościół parafialny w Grabowcu oraz cmentarze grzebalne.
Istotne znaczenie w krajobrazie gminy mają pozostałości parków podworskich: w Grabowczyku - z przeł. XVIII/XIXw. w Skomorochach Dużych z 1 poł. XIXw, w Hołużnem - z poł. XIXw, w Szystowicach - z 1872 roku oraz w Dańczypolu.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1268 r. i zamieszczone są w kronice ruskiej. W XIII wieku był to gród obronny książąt ruskich położony na szlaku handlowym z Włodzimierza Wołyńskiego do Zawichostu. Najprawdopodobniej miejscowość wchodziła również w skład Grodów Czerwieńskich.
Jako miasto występuje Grabowiec w 1366 roku kiedy wraz z innymi miastami - Bełzem, Chełmem i Szczebrzeszynem - odstąpiony został przez Litwinów Kazimierzowi Wielkiemu.
Pierwsze wzmianki o zamku w Grabowcu pochodzą z 1617 roku, następne z 1624 roku kiedy drewniany wówczas zamek popadł w ruinę. Odbudowany został przez starostę grabowieckiego Stanisława Serbiewskiego w latach 1658 - 1662, otrzymał wtedy dwie murowane piwnice do przechowywania ksiąg ziemskich grodzkich.
Pierwszy kościół grabowiecki zniszczony został przez Tatarów w 1500 roku. Następny spalony na początku XVI wieku, trzeci z kolei z 1630 roku zniszczony został przez Szwedów. Wizytacja z 1672 roku notuje kościół nowo wystawiony z muru, jednonawowy , z "babińcem" drewnianym. Spalił się ten kościół w 1814 roku, nabożeństwa były odprawiane w cerkwi unickiej. Obecny kościół zbudowany został w latach 1820 - 1855 przez budowniczego Fryderyka Libenau z Krasnegostawu, po jego śmierci dokończony przez Ignacego Kaliniaka. Z tego też czasu pochodzi murowana dzwonnica.
Grabowiec był niszczony przez częste pożary, najazdy tatarskie, rekwizycje wojskowe. Oddalony nieco od głównych traktów skutecznie jednak konkurował z pobliskimi Uchaniami, Wojsławicami i Skierbieszowem, przede wszystkim przez pełnienie funkcji administracyjnych jako siedziba starostwa grodowego, stolica powiatu.

Po krótkim wstępie prezentującym historię gminy zapraszam do szczegółowej lektury strony poświęconej promocji gminy Grabowiec. Zapoznaj się z bogatą galerią zdjęć, szczegółowymi opisami historycznymi oraz aktualnościami z regionu.
Znajdziesz tu wszystkie informacje dotyczące działalności Urzędu Gminy, Zespołu Szkół, informacje o działalności stowarzyszeń, kół zainteresowań, sportu oraz wszystkie inne wydarzenia jakie odbywają się na terenie gminy.
Już ponad 100 internautów zdecydowało się na REJESTRACJĘ, dołącz do społeczności "Naszej Małej Ojczyzny..." i koresponduj między użytkownikami, wypowiadaj sie na forum oraz w komentarzach, weź udział w ankiecie...!

WARTO ZOBACZYĆ
         AKTUALNOŚCI
Żurawlów cieszy się z mikroelektrowni
GRABOWIECW Żurawlowie powstała mikroelektrownia, produkująca energię z odnawialnych źródeł. Ufundowała ją fundacja Greenpeace Polska. To nagroda dla stowarzyszenia 'Zielony Żurawlów', którą organizacja wygrała w konkursie „Uwolnij Energię”...
75 Rocznica Napaści Sowieckiej na Polskę
GOK Grabowiec

W niedzielę 21 września 2014 roku, przy pomniku w Grabowcu Górze odbyła się uroczystość związana z 75. Rocznicą Napaści Sowieckiej na Polskę. Pomnik upamiętnia ludzi, którzy 25 września 1939 roku polegli w obronie ojczyzny. Zostali pochowani na cmentarzu w Grabowcu - 59 żołnierzy (30 bezimiennych, 29 znanych). Społeczeństwo Gminy Grabowiec od 1989 roku spotyka się, aby modlić się i przypominać te fakty, które wpisują się w historię naszej ojczyzny.

Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza 2014
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GRABOWCU

Z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w dniu6 września 2014 roku w parku w centrum Grabowca odbyło się Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza....
„Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw...

Wyjazd na Ranczo Budrysa
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GRABOWCU

W dniu 28 sierpnia 2014 roku nasza Biblioteka zorganizowała wyjazd na Ranczo Budrysa w Strupinie Dużym. Dzieci były zachwycone ilością atrakcji, która na nich czekała. Mogły korzystać ze zjeżdżalni dmuchanych, dużych trampolin, jeździć na gokardach oraz pływać rowerem wodnym.

Dożynki Powiatowe (Michalów) 2014
GRABOWIEC

Tegoroczne Dożynki Powiatu Zamojskiego odbyły się w miejscowości Michalów (gmina Sułów). Imprezę otworzyło spotkanie Starosty Zamojskiego z rolnikami i wręczenie im wyróżnień, następnie powitano zaproszonych gości i głos zabrał Starosta Zamojski. O godzinie 12:00 została odprawiona uroczysta Msza Święta Dziękczynna. Po Komunii Świętej wszyscy goście częstowani byli pokrojonym chlebem. Około godziny 14:30 rozpoczęła się część rekreacyjna. Można było zobaczyć wystawę rolniczą oraz wystawę sztuki ludowej, festyn sportowy, występy artystyczne lokalnych zespołów...

Dożynki Gminno-Parafialne 2014
GRABOWIEC

Korowód dożynkowy prowadzony prze Jolantę Jabłońską i Grzegorza Kalinowskiego wyruszył do kościoła parafialnego z placu GOK o godzinie 11:30, bryczką powoził Zdzisław Soroka. W czasie Mszy Świętej Dziękczynnej za zbiory, składano chleb upieczony z tegorocznej mąki oraz wyjątkowo okazałe wieńce dożynkowe, które przynieśli mieszkańcy: Grabowczyka, Grabowca, Grabowca-Góry, Hołużnego, Ornatowic, Rogowa, Skibic, Szystowic, Wolicy Uchańskiej, Żurawlowa, Wólki Tuczępskiej oraz Tuczęp.

Odnowa Remizy OSP Siedlisko Cz. II
GRABOWIEC

Mieszkańcy wsi Siedlisko nadal aktywnie pracują. W roku 2010, przeprowadzono podstawowe działania mające na celu unowocześnienie sali w lokelnej remizie. Położono terakotę, wymieniono okna oraz drzwi, parapety zewnętrzne i wewnętrzne, wymieniono oświetlenie. Kolejny etap odnowienia i zagospodarowania terenu został ukończony. Wykonano płot oraz odświeżono teren wokół remizy...