Zapomniana Dolina
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ankieta
Czy jesteś za wydobyciem gazu łupkowego w gminie?

Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 172
· Najnowszy użytkownik: gooodboys

Odwiedziny gości
Dziś:60
Wczoraj:179
W tym tygodniu:738
W tym miesiącu:4,248
W tym roku:27,729
Wszystkich:697,866

Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o aktualnościach załóż konto i wpisz się na listę.
DOŁĄCZ DO NAS!

    

MAM TALENT
Powitanie


rabowiec położony jest w północno-wschodniej części powiatu zamojskiego w centralnej części działów grabowieckich stanowiących wschodnią część Wyżyny Lubelskiej.
Gminę przecinają dwa główne szlaki komunikacyjne: droga od Skierbieszowa przez Grabowiec do Hrubieszowa oraz droga od Wojsławic przez Grabowiec do Miączyna. Ponadto droga nr 48310 łączy Grabowiec z Uchaniami a jej odgałęzienie łączy Grabowiec z gminą Trzeszczany Wszystkie wymienione odcinki wchodzą w skład dróg powiatowych.
Na terenie gminy występują zabytki. Są to dawne budynki podworskie wraz z okalającymi resztkami zadrzewienia w byłych parkach, kościół parafialny w Grabowcu oraz cmentarze grzebalne.
Istotne znaczenie w krajobrazie gminy mają pozostałości parków podworskich: w Grabowczyku - z przeł. XVIII/XIXw. w Skomorochach Dużych z 1 poł. XIXw, w Hołużnem - z poł. XIXw, w Szystowicach - z 1872 roku oraz w Dańczypolu.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1268 r. i zamieszczone są w kronice ruskiej. W XIII wieku był to gród obronny książąt ruskich położony na szlaku handlowym z Włodzimierza Wołyńskiego do Zawichostu. Najprawdopodobniej miejscowość wchodziła również w skład Grodów Czerwieńskich.
Jako miasto występuje Grabowiec w 1366 roku kiedy wraz z innymi miastami - Bełzem, Chełmem i Szczebrzeszynem - odstąpiony został przez Litwinów Kazimierzowi Wielkiemu.
Pierwsze wzmianki o zamku w Grabowcu pochodzą z 1617 roku, następne z 1624 roku kiedy drewniany wówczas zamek popadł w ruinę. Odbudowany został przez starostę grabowieckiego Stanisława Serbiewskiego w latach 1658 - 1662, otrzymał wtedy dwie murowane piwnice do przechowywania ksiąg ziemskich grodzkich.
Pierwszy kościół grabowiecki zniszczony został przez Tatarów w 1500 roku. Następny spalony na początku XVI wieku, trzeci z kolei z 1630 roku zniszczony został przez Szwedów. Wizytacja z 1672 roku notuje kościół nowo wystawiony z muru, jednonawowy , z "babińcem" drewnianym. Spalił się ten kościół w 1814 roku, nabożeństwa były odprawiane w cerkwi unickiej. Obecny kościół zbudowany został w latach 1820 - 1855 przez budowniczego Fryderyka Libenau z Krasnegostawu, po jego śmierci dokończony przez Ignacego Kaliniaka. Z tego też czasu pochodzi murowana dzwonnica.
Grabowiec był niszczony przez częste pożary, najazdy tatarskie, rekwizycje wojskowe. Oddalony nieco od głównych traktów skutecznie jednak konkurował z pobliskimi Uchaniami, Wojsławicami i Skierbieszowem, przede wszystkim przez pełnienie funkcji administracyjnych jako siedziba starostwa grodowego, stolica powiatu.

Po krótkim wstępie prezentującym historię gminy zapraszam do szczegółowej lektury strony poświęconej promocji gminy Grabowiec. Zapoznaj się z bogatą galerią zdjęć, szczegółowymi opisami historycznymi oraz aktualnościami z regionu.
Znajdziesz tu wszystkie informacje dotyczące działalności Urzędu Gminy, Zespołu Szkół, informacje o działalności stowarzyszeń, kół zainteresowań, sportu oraz wszystkie inne wydarzenia jakie odbywają się na terenie gminy.
Już ponad 100 internautów zdecydowało się na REJESTRACJĘ, dołącz do społeczności "Naszej Małej Ojczyzny..." i koresponduj między użytkownikami, wypowiadaj sie na forum oraz w komentarzach, weź udział w ankiecie...!

WARTO ZOBACZYĆ
         AKTUALNOŚCI
Konkurs na ciasto i stroik wielkanocny
Towarzystwo Przyjaciół Grabowca

11 kwietnia 2014 roku o godzinie 11:00 w Centrum Kultury w Sitnie odbył się II etap konkursu wielkanocnego. Grabowiec reprezentowało Towarzystwo Przyjaciół Grabowca. Stroik powstał pod kierunkiem instruktorki plastyki GOK Katarzyny Sawickiej przy pomocy pani Mieczysławy Cholewy i Eweliny Kołodziej. Zawierał wszystkie tradycyjne elementy wielkanocne Ziemi Zamojskiej. Ciasto to oczywiście babki, serniki i mazurki. Nasza grupa zgłosiła do konkursu małe kruche babeczki nadziewane kremem budyniowym, podane w koszyku z ciasta.

PORTRETOWA UKŁADANKA W PRACOWNI ORANGE
GRABOWIEC

W środę 26 marca 2014 roku o godzinie 14:00 przy współpracy Pracowni Orange Grabowiec i Gminnej Biblioteki Publicznej, w ramach kampanii „Tydzień z internetem” zostały zorganizowane zajęcia dla dzieci i młodzieży zatytułowane: „Portretowa Układanka”.
Uczestnicy zajęć układali własny portret z fotografii, która została zrobiona na żywo i pocięta na drobne elementy. Następnie kawałki układanki przyklejane były do przygotowanych wcześniej kartonów. Po zakończeniu pracy efekt podobny był do „wydzieranki” lub prostych puzzli...

WARSZTATY LITERACKIE Z MICHAŁEM ZAWADKĄ
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GRABOWCU

W dniu 20 marca 2014r. Gminna Biblioteka Publiczna w Grabowcu przy współpracy z Zespołem Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu zorganizowała warsztaty literackie pt. „Społeczny savoir vivre czyli jak nie nadepnąć światu na odcisk” prowadzone przez Michała Zawadkę.

71 Rocznica Wysiedlenia Grabowca i Okolic
GRABOWIEC

W niedzielę, 23 lutego 2014 roku w Grabowcu odbyła się uroczystość patriotyczno – religijna poświęcona 71 rocznicy Wysiedlenia Grabowca i Okolic. O godzinie 10:00 została odbrawiona Msza Święta w intencji ojczyzny w kościele parafialnym. Kazanie wygłosił ks prałat Władysław Kowalik (Dziecko Zamojszczyzny wysiedlony z Łukowej, przebywał w obozie w Zwierzyńcu). Następnie złożono kwiaty przy pomniku upamiętniającym 70 Rocznicę Wysiedlenia Dzieci Zamojszczyzny...

ZIMA 2014
GRABOWIEC

Długo oczekiwana zima nadrabia swoje późniejsze przyjście. Oprócz dużego mrozu, bardzo silny wiatr utrudnia odśnieżenie dróg lokalnych, które od kilku dni  są nieprzejezdne. Zobacz zdjęcia zrobione na terenie gminy.

Warsztaty tworzenia muzyki na komputerze
GOK Grabowiec

W czwartek 9 stycznia 2014 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Pracowni Orange, odbyły się kolejne warsztaty muzyczne zatytułowane „Tworzenie muzyki na komputerze”. Uczestnicy, pod okiem instruktorów GOK Karola Chilewicza i Dominika Kordysia, wykonali pierwsze wersje demonstracyjne swoich kompozycji, które można odsłuchać na naszej stronie internetowej. Zapraszamy na kolejne zajęcia, które będą odbywać się w czwartki o godzinie 15:00.

Koncert Kolęd
GOK Grabowiec

W niedzielę 5 stycznia 2014 w kościele Św. Mikołaja w Grabowcu odbył się Koncert Kolęd dzieci i młodzieży z koła muzycznego, Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu. Młodzi artyści pod okiem instruktora muzyki Karola Chilewicza wykonali jedenaście polskich i jedną austriacką kolędę. Były to opracowania wokalno-instrumentalne oraz instrumentalne.