Zapomniana Dolina
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio na forum
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 177
· Najnowszy użytkownik: Elka

Odwiedziny gości
Dziś:27
Wczoraj:538
W tym tygodniu:2,532
W tym miesiącu:8,696
W tym roku:8,696
Wszystkich:799,238

Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o aktualnościach załóż konto i wpisz się na listę.
DOŁĄCZ DO NAS!

    

MAM TALENT
Powitanie


rabowiec położony jest w północno-wschodniej części powiatu zamojskiego w centralnej części działów grabowieckich stanowiących wschodnią część Wyżyny Lubelskiej.
Gminę przecinają dwa główne szlaki komunikacyjne: droga od Skierbieszowa przez Grabowiec do Hrubieszowa oraz droga od Wojsławic przez Grabowiec do Miączyna. Ponadto droga nr 48310 łączy Grabowiec z Uchaniami a jej odgałęzienie łączy Grabowiec z gminą Trzeszczany Wszystkie wymienione odcinki wchodzą w skład dróg powiatowych.
Na terenie gminy występują zabytki. Są to dawne budynki podworskie wraz z okalającymi resztkami zadrzewienia w byłych parkach, kościół parafialny w Grabowcu oraz cmentarze grzebalne.
Istotne znaczenie w krajobrazie gminy mają pozostałości parków podworskich: w Grabowczyku - z przeł. XVIII/XIXw. w Skomorochach Dużych z 1 poł. XIXw, w Hołużnem - z poł. XIXw, w Szystowicach - z 1872 roku oraz w Dańczypolu.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1268 r. i zamieszczone są w kronice ruskiej. W XIII wieku był to gród obronny książąt ruskich położony na szlaku handlowym z Włodzimierza Wołyńskiego do Zawichostu. Najprawdopodobniej miejscowość wchodziła również w skład Grodów Czerwieńskich.
Jako miasto występuje Grabowiec w 1366 roku kiedy wraz z innymi miastami - Bełzem, Chełmem i Szczebrzeszynem - odstąpiony został przez Litwinów Kazimierzowi Wielkiemu.
Pierwsze wzmianki o zamku w Grabowcu pochodzą z 1617 roku, następne z 1624 roku kiedy drewniany wówczas zamek popadł w ruinę. Odbudowany został przez starostę grabowieckiego Stanisława Serbiewskiego w latach 1658 - 1662, otrzymał wtedy dwie murowane piwnice do przechowywania ksiąg ziemskich grodzkich.
Pierwszy kościół grabowiecki zniszczony został przez Tatarów w 1500 roku. Następny spalony na początku XVI wieku, trzeci z kolei z 1630 roku zniszczony został przez Szwedów. Wizytacja z 1672 roku notuje kościół nowo wystawiony z muru, jednonawowy , z "babińcem" drewnianym. Spalił się ten kościół w 1814 roku, nabożeństwa były odprawiane w cerkwi unickiej. Obecny kościół zbudowany został w latach 1820 - 1855 przez budowniczego Fryderyka Libenau z Krasnegostawu, po jego śmierci dokończony przez Ignacego Kaliniaka. Z tego też czasu pochodzi murowana dzwonnica.
Grabowiec był niszczony przez częste pożary, najazdy tatarskie, rekwizycje wojskowe. Oddalony nieco od głównych traktów skutecznie jednak konkurował z pobliskimi Uchaniami, Wojsławicami i Skierbieszowem, przede wszystkim przez pełnienie funkcji administracyjnych jako siedziba starostwa grodowego, stolica powiatu.

Po krótkim wstępie prezentującym historię gminy zapraszam do szczegółowej lektury strony poświęconej promocji gminy Grabowiec. Zapoznaj się z bogatą galerią zdjęć, szczegółowymi opisami historycznymi oraz aktualnościami z regionu.
Znajdziesz tu wszystkie informacje dotyczące działalności Urzędu Gminy, Zespołu Szkół, informacje o działalności stowarzyszeń, kół zainteresowań, sportu oraz wszystkie inne wydarzenia jakie odbywają się na terenie gminy.
Już ponad 100 internautów zdecydowało się na REJESTRACJĘ, dołącz do społeczności "Naszej Małej Ojczyzny..." i koresponduj między użytkownikami, wypowiadaj sie na forum oraz w komentarzach, weź udział w ankiecie...!

WARTO ZOBACZYĆ
         AKTUALNOŚCI
Mini Studio Orange przestawia utwór: Modlitwa
GOK Grabowiec

Mini Studio Orange, które znajduje się w Gminnym Ośrodku Kultury w Grabowcu przedstawia Państwu kolejny utwór przygotowany przez wychowanków i instruktorów pracowni muzycznej. Zarejestrowaliśmy piosenkę Bułaty Okudżawy „Modlitwa”, którą wybrała i zaśpiewała Oliwia Adamczuk (kl. 5, ZSz w Grabowcu). Towarzyszyli jej: Gabrysia Koszel (kl. 1, Gimnazjum w Grabowcu), Hubert Fedurek (kl. 6, ZSz w Grabowcu) oraz instruktorzy GOK: Karol Chilewicz i Dominik Kordyś.

Koncert kolęd w wykonaniu chóru Knieja
GRABOWIEC

W dniu 6 stycznia 2015 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem Św Mikołaja w Grabowcu wystąpił jedyny w Polsce Chór Myśliwski "Knieja", działający od 2007 roku przy Polskim Związku Łowieckim w Zamościu. W chórze śpiewali myśliwi z Grabowca: Tadeusz Bartyzel, Henryk Tkacz i Grzegorz Krauze. Materiał wideo oraz zdjęcia opracował Zbigniew Pedowski.

Studio Orange: Pierwsze nagranie audio oraz teledysk
GOK Grabowiec

Pierwsze próby i nagrania w nowym Mini Studiu Orange już za nami. Zarejestrowaliśmy jedną piosenkę zespołu „Perfect – Bóg narodzi się”, którą zaśpiewała Paulina Czerwińska, akompaniowali jej Hubert Fedurek oraz Mikołaj Wójcicki. Całość zaaranżował instruktor muzyki GOK – Karol Chilewicz...

Projekt Muzyczne Studio Orange w ramach programu grantowego
GOK Grabowiec

Pod koniec listopada 2014 roku przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu (D. Kordyś, K. Chilweicz) został złożony wniosek do Fundacji Orange o dofinansowanie projektu „Muzyczne Studio Orange” w ramach programu grantowego „Pracownie Orange” na II półrocze 2014 roku.
Projekt polega na utworzeniu mini studia nagrań, w którym młodzież uczestnicząca w zajęciach muzycznych i informatycznych organizowanych również w Pracowni Orange działającej w Gminnym Ośrodku Kultury w Grabowcu, będzie się uczyć cyfrowego zapisu dźwięku.

Warsztaty z Horrorem
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GRABOWCU

16 grudnia 2014 w naszej bibliotece odbyły się „Warsztaty z Horrorem – czyli Grupowe Tworzenie Opowieści Grozy. Podczas spotkania uczniowie tworzyli scenariusze do opowiadań grozy. Z burzy mózgów wyłoniło się kilkadziesiąt fascynujących pomysłów, z których jeden lub kilka (po zrealizowaniu i dopracowaniu) zostanie umieszczonych w nowo powstającym zbiorze opowiadań w klimacie grozy.

I i II Sesja Rady Gminy w nowej kadencji
GRABOWIEC

1 grudnia 2014 roku w Urzędzie Gminy w Grabowcu odbyła się pierwsza sesja nowej Rady Gminy Grabowiec, na której radni złożyli przysięgi, zostały również wybrane komisje: Rewzyjna, Oświaty Kultury Ochrony Zdrowia i Spraw Socjalnych oraz Rolnictwa, Rozwoju Społeczno Gospodarczego i Zaopatrzenia. Podczas wybrano przewodoniczącego rady gminy.
W dniu 5 grudnia 2014 roku, odbyła się II Sesja Rady Gminy Grabowiec, na której nowy wójt złożył ślubowanie. Została również podjęta uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Wójta Gminy Grabowiec.

Spotkanie Twórców Ludowych
GOK Grabowiec

W czwartek 20 listopada 2014 roku w godzinach od 11:00 do 14:00 gościliśmy w Grabowcu grupę twórców, którzy udostępnili swoje prace artystyczne na wystawę „Rękodzieło – Skarb Naszego Regionu”. Mieliśmy przyjemność spotkać się z przedstawicielami stowarzyszenia „Stąd Jesteśmy” z Radecznicy, z właścicielką artystycznego sklepu z Hrubieszowa, z pracownikami Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Terenowy w Zamościu oraz mieszkańcami gminy Grabowiec...